zdjecie

Krystyna Matysiak

Stanowisko

Członek Zarządu, Dyrektor Pionu HR

Firma

Generali Polska

Staż pracy w HR

20 lat

Powód, dla którego pracujesz w HR

Jestem w tej pracy szczęśliwa. Sprawia mi radość przyczynianie się do rozwoju innych i ich sukcesów.Lubię też sprawiać by poprzez odpowiednie zarządzanie zasobami ludzkimi firma mogła osiągać swoje cele biznesowe. Gdybym wygrała w totolotka pracowałabym nadal. W nowych ciuchach, ale robiłabym to samo.

Twoje zawodowe motto

„Bazuj na mocnych stronach” – opieram się i rozwijam mocne strony swoje i innych. Wierzę, że sukces osiągamy w oparciu o mocne strony, a nie naprawianie słabych, które ma każdy z nas. Staram się w pracy podbudowywać innych. „Nasz zespół to ochotnicy” – i tak muszą być traktowani, jak wolontariusze, którzy są tu z własnego wyboru i pracują, bo chcą. Nie wolno ich przymuszać do wykonania zadań, ale pokazać, że są ważne i potrzebne. I zawsze należy im się szacunek i wdzięczność za to, co robią.

Zainteresowania zawodowe

Przekształcanie firm na odnoszące sukcesy, przy jednoczesnym zmienianiu środowiska pracy na przyjazne dla ludzi. Tworzenie najlepszej firmy dla najlepszych ludzi.

Kluczowa ekspercka kompetencja

Strategiczny HR, budowanie zaangażowania, motywowanie. Strategiczny HR – potrafię powiązać cele biznesowe z ludźmi. Umiem, też znajdować nietypowe rozwiązania biznesowe, co przydaje się zwłaszcza w trudnych czy wręcz podbramkowych sytuacjach. Bardzo dobrze czuję się w zagadnieniach liczbowych, finansowych, budżetach – pod tym względem nie jestem typowym HRowcem. Zawsze dążę do tego, by strategia firmy była bezpośrednio powiązana z polityką HR. To pozwala najlepiej wykorzystać potencjał zasobów ludzkich i przełożyć go na konkretne wyniki firmy. Motywowanie – potrafię wydobyć z innych to, co najlepsze.

Najważniejsza lekcja zawodowa

Pracując w Coca-Coli zorganizowałam zgodnie z przepisami stołówkę pracowniczą. Wszystko było bardzo korekt, tylko jedzenie było niesmaczne. Stąd lekcja, że człowiek jest ważniejszy niż przepisy czy procedury.

Największe sukcesy zawodowe

• 2015 „HR Najwyższej jakości” – tytuł przyznany przez Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami (Link4) • 2015 Uznanie za jedną z 50 najbardziej wpływowych kobiet w Polsce przez miesięcznik „Home&Market” • 2015 Nagroda Prezydenta RP w konkursie dla pracodawców „Dobry klimat dla rodziny” – I m-ce w kategorii firm dużych (Link4) • 2014 Zarządzanie HR owym procesem zmiany właścicielskiej (z RSA na PZU SA) • 2014 Objęcie programem talentów HR w Grupie RSA, • 2014 I m-ce w konkursie “Aon Hewitt Award for Best Employer” w kategorii: Polska i Europa Wschodnia (Link4) • 2013 I m-ce w konkursie “Aon Hewitt Award for Best Employer” w kategoriach: Polska (Link4) • 2012 Zdobycie tytułu: „Inwestor w kapitał ludzki” (Link4) • 2010 „Business Influencer” – Emerging Markets HR, RSA • 2007 Wpisanie do bazy talentów Grupy Unicredito

Pasje pozazawodowe

Psychologia, socjologia, czytam dużo książek z tego tematu, jak również biografii ludzi sukcesu. Po godzinach interesuję się modą i kosmetykami. Magazyny o modzie kupuję w ilościach hurtowych. A na testowanie nowych kremów czy błyszczyków potrafię wydać majątek.

Wartość, do której jesteś najbardziej przywiązany

Otwartość na drugiego człowieka, prawda, wolność.

Organizacje i idee, które wspierasz (jako wolontariusz)

Wspieram kilka organizacji charytatywnych, bo uważam, że bezinteresowne dawanie jest bezcennym doświadczeniem. Chciałam zwrócić uwagę na dwie z nich: Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko” i Fundację Jaśka Meli „Poza Horyzonty”. Często wydaje nam się, że te fundacje pomagają niepełnosprawnym i słabszym, a niejednokrotnie ich podopieczni są dużo silniejsi od nas i w gruncie rzeczy możemy się od nich wiele nauczyć.