O poczuciu własnej wartości, czyli jak się ma Twoja tarcza?

Jak pokazują badania większość osób w HR-owym świecie to kobiety. I to właśnie w Dniu Kobiet zbiegiem okoliczności trafiłam na dwa artykuły poświęcone tej tematyce. W jednym z nich redaktorzy Business Insider interpretując wyniki raportu „Manager w szpilkach” piszą o profilu kobiet managerek HR. Dodatkowo po jednym branżowym spotkaniu usłyszałam opinię na temat środowiska HR od mądrego człowieka biznesu. Wszystko połączyłam i zmierzam ku następującym wnioskom:

Poczucie własnej wartości u kobiet (też w HR) jest na niskim poziomie i blokuje w rozwoju.

To prawda, że “w drodze do sukcesu kobiety mierzą się również ze stereotypami i… z zaniżonym poczuciem własnej wartości, które utrudnia im dostrzeżenie własnego potencjału” (źródło: pracuj.pl link)

Znana Sheryl Sandberg, COO w Facebook Inc., na konferencji TEDWomen 2010 stwierdziła, że przewaga mężczyzn na kierowniczych stanowiskach wynika z tego, że panie… nie doceniają własnego potencjału: Jeśli przetestujesz mężczyzn i kobiety i zadasz pytania podlegające obiektywnym kryteriom, jak GPA, mężczyźni lekko się przecenią, a kobiety lekko nie docenią. (…) Co ważniejsze, mężczyźni przypisują sukcesy sobie, a kobiety – czynnikom zewnętrznym.

To rodzi problemy i związane z nimi pytania:

jak awansować?

jak stać się HR managerem?

jak przekonać zarząd do swoich wizji?

Uważam, że wiele zależy właśnie od naszej pewności siebie i poczucia własnej wartości, a to fundament budowany przez lata. Zaniedbanie tych obszarów może prowadzić w skrajnych przypadkach do depresji. Mądry HR-owiec to taki człowiek, który w pierwszej kolejności dba mądrze o siebie, żeby skutecznie móc wspierać innych ludzi i biznes.

A Ty? Jak dbasz o swoje poczucie własnej wartości, swoją unikalną tarczę psychiczną? Zróbmy sobie prezent i sprawdźmy, jak się sprawy mają. Tak przy okazji niedawnego dnia kobiet 🙂

Odpowiedzi sobie uczciwie na pytanie. Jak oceniasz w skali 1-5 swoje filary poczucia własnej wartości?

  1. Życie świadome
  2. Prawość
  3. Asertywność
  4. Celowość
  5. Samoocena
  6. Życie odpowiedzialne

No właśnie… Tadam! Każdy ma jak dba, zatem zachęcam do uważności w obszarze zdrowia psychicznego. Od dzieciństwa uczy się nas jak dbać o zdrowie fizyczne: pij wodę, jedz owoce, śpij 8 godzin dziennie, myj zęby, uprawiaj sport, a będziesz zdrowy. A w całej profilaktyce zdrowotnej stanowczo brakuje tematów zdrowia psychicznego. Poniżej kilka wskazówek na dobry początek.

Jak dbać o poczucie własnej wartości?

  • otaczaj się ludźmi o zdrowym poczuciu własnej wartości
  • komunikuj się odpowiedzialnie i unikaj np. porównywania, krytykowania
  • włącz ciekawość i empatię
  • omijaj miejsca pracy, środowiska, gdzie Twoje poczucie własnej wartości jest zaniżane, a ludzie próbują Cię regularnie ściągać w dół “umniejszać” Twojej roli, znaczeniu i wartości
  • pracuj nad wewnętrznym krytykiem i niewspierającymi “głosami wewnętrznymi/gremlinami” typu: przecież ja jestem tylko…, za mało wiem…, nie dam rady…
  • praktykuj wdzięczność
  • skupiaj się na swoich zasobach i mocnych stronach, a nie brakach

Pisząc tekst o życiu świadomym zachęcałam Was do randki ze sobą. Sama robię to co kwartał. Rekomenduję dodać także właśnie koło poczucia własnej wartości. Warto mieć je na uwadze.

Jakie korzyści daje silne poczucie własnej wartości?

Przede wszystkim zdrowe życie prywatne, a w konsekwencji większe możliwości rozwoju zawodowego, nie tylko w rozmowie z biznesem/zarządem, ale i wzmocnienie możliwości budowania swojej roli i pozycjonowania się jako wartościowego partnera biznesu.

Wspierajmy się a nie ograniczajmy!

Natalia Dykiert
Autor: Natalia Dykiert

0 komentarzy

Może Cię zainteresować

Odwiedź nas

Zaglądajcie na nasze kanały społecznościowe, gdzie znajdziecie
wszystkie najnowsze informacje o HRI i nasze publikacje.

Facebook

YouTube

LinkedIn

Share This