HRInsight odc. 3 (wideo): Scenariusze powrotów do pracy – perspektywa lidera i pracownika

Jakich danych potrzebuje dziś lider, żeby przygotować swój zespół do powrotu do pracy? Do jakiej rzeczywistości wrócimy? Jakie mogą być scenariusze i jakie obawy mają pracownicy oraz pracodawcy?

Ważne pytania Joanny Malinowskiej-Parzydło i bardzo ciekawe odpowiedzi gości trzeciego odcinka #HRInsight, którymi byli: Andrzej Borczyk Dyrektor Personalny, Członek Zarządu Grupa Żywiec i HR Influencer, Mikołaj Kunica Red. Naczelny Business Insider Polska, Tomasz Plata Członek Zarządu Autenti.

#lider #pracownik #BiznesPoKoronawirusie #HRInsight

Trudny czas, sprawdzian, wyzwanie – określeń na to co czeka biznes, jest bardzo dużo. Jak to w kryzysie zwykle bywa – wiele firm niestety upadnie, ale też wiele powstanie, odnajdzie w nowej rzeczywistości swoją szansę. To także czas weryfikacji umiejętności i kompetencji liderów i pracowników. My dużo nakładów energii i działań kładziemy na to, żeby nie myśleć wstecz ale do przodu – mówił w czasie debaty Andrzej Borczyk (Grupa Żywiec).

Naturalnością jest myśleć, że wróci to co było. To nie wróci i teraz jest kluczowe, żeby ludzi na to przygotować. To jest największy lęk, żeby przygotować ich na to co jest przed nami i dostosować do tego.

Według Mikołaja Kunicy, wbrew pozorom to nie pracownicy, a liderzy odczuwają dziś większy lęk. Dlaczego? Bo to oni zastanawiają się nad tym czy firma ma płynność finansową. Czy stać ich na to, żeby pokryć koszty stałe i wypłacić wynagrodzenie i nie stracić dobrego pracownika, z którego działań są zadowoleni.

To jest w ogóle istota tego kryzysu. On się tym różni od kryzysu 2007/2008, że tam była zamrożona płynność, przepływ gotówki. Firmy sobie nie ufały i nie było płynności gotówki, a tą można zawsze dodrukować. Tu mamy zamrożonych ludzi – ich się nie dodrukuje.

Goście Joanny Malinowskiej-Parzydło byli raczej zgodni, że mimo niełatwej sytuacji gospodarczej i na rynku pracy, to właśnie wysokiej klasy kompetencje i umiejętności będą tym co wygra. Firmy z wartościami, firmy dobrze prowadzone przez kompetentnych managerów – obronią się. Jeśli dziś manager ma obawy i lęki tzn. że brakuje mu zaufania – mówił Tomasz Plata – i dodał do tego:

Jeśli dziś go brakuje, to przed koronawirusem również tego zaufania nie było.

Czego Waszym zdaniem boją się pracownicy w związku z powrotem do pracy, po okresie przymusowej izolacji? A czego mogą obawiać się liderzy? Czy zgodzicie się z Mikołajem Kunicą, że zdecydowanie więcej obaw i lęków jest po stronie tych, którzy odpowiadają za zespoły pracowników i za rozwój firmy?

HRInsight
Autor: HRInsight

0 komentarzy

Może Cię zainteresować

Program High Potential, czyli jak odkryć talent i go rozwinąć. 

Program High Potential, czyli jak odkryć talent i go rozwinąć. 

Wyobraźcie sobie sytuację, w której w najbardziej gorącym biznesowo okresie firma traci trzech kluczowych ekspertów. Głównego kontrolera finansowego, który odpowiadał za budżet firmy, regionalnego kierownika sprzedaży - z najlepszymi wynikami sprzedaży w Polsce, który...

Odwiedź nas

Zaglądajcie na nasze kanały społecznościowe, gdzie znajdziecie
wszystkie najnowsze informacje o HRI i nasze publikacje.

Facebook

YouTube

LinkedIn

Share This