Mentoring nas rozwija

„To ciekawe, ale ogólne, liczyłem na praktyczne wskazówki, na rozwiązanie moich problemów i trudności z jakimi mierzę się każdego dnia” – czy zdarza się, że słyszycie takie komentarze menedżerów po webinarach, które przygotowujecie z myślą o nich? Dla mnie to był impuls do tego, żeby w firmie rozpocząć wdrażanie Nowego Nawyku #MentoringRelacjaRozwój. I to był strzał w dziesiątkę. 

.Okres – pandemiczny – nie należy do najłatwiejszych dla organizacji, zespołów, menedżerów, w zasadzie dla każdego z nas. Mierzyliśmy się i zapewne nadal mierzymy z pytaniami dotyczącymi nowych sposobów funkcjonowania. Redefiniujemy nawyki czy utarte schematy postępowania, które teraz okazują się nie być wystarczającymi. Czasem szukamy odpowiedzi na fundamentalne pytania – co jest ważne i czym chcemy kierować się w życiu w obliczu tak dużej nieprzewidywalności i zmienności?

Teoria i praktyka

W mojej organizacji, w ostatnim roku, organizowaliśmy webinary dla menedżerów, o tym, jak budować i wspierać rozproszone zespoły, jak dbać o zaangażowanie i spójność w zespole, jak wspierać komunikację, aby z sukcesem realizować cele.  Pracowników staraliśmy się wspierać w tym, jak odnaleźć się w świecie hybrydowym, gdy zacierają się granice między życiem zawodowym i prywatnym. Jaki był efekt tych naszych starań? 

Za każdym razem, pracownicy i menedżerowie wracali do nas i mówili: „to ciekawe, ale ogólne, liczyłem na praktyczne wskazówki, liczyłem na rozwiązanie moich problemów i trudności z jakimi mierzę się każdego dnia”. Z jednej strony wiedzieliśmy, że nikt nie ma jednej dobrej i sprawdzonej metody działania, której zastosowanie wpłynie na skuteczność, efektywność i przyniesie oczekiwaną wartość. Z drugiej zaś strony, podzielaliśmy zdanie pracowników, liczących na większe wsparcie i dopasowanie rozwiązań do specyfiki organizacji i do ich konkretnych potrzeb, oczekiwań. 

#MentoringRelacjaRozwój

To był ten moment, który uzmysłowił i przypomniał, że w obliczu tak wielu wyzwań, złożoności zadań i trosk, wsparcie powinno mieć charakter indywidualny i dopasowany do potrzeb każdego z nas.  I tak właśnie – rozpoczęliśmy wdrażanie Nowego Nawyku #MentoringRelacjaRozwój.

Mentoring to relacja oparta na zaufaniu, na tworzeniu bezpiecznej przestrzeni, w której jest miejsce na wątpliwości i pytania, na poszukiwanie najlepszych rozwiązań. To relacja, w której każdy może popatrzeć na siebie i na swoje działania oczami eksperta, czyli mentora, który z uwagą i życzliwością słucha, poznaje i jest gotowy, aby podzielić się własnym doświadczeniem, bez narzucania gotowych rozwiązań.

Mentoring to rozwój – o sobie samym, o zespołach, o organizacjach i o otaczającym nas świecie. To często poszukiwanie autorytetów, które zainspirują do zmiany lub też utwierdzą, że droga, którą wybraliśmy jest tą właściwą. Czy każdy może zostać Mentorem? Czy Lider potrzebny na dzisiejsze czasy może pozwolić sobie na to, aby nie być Mentorem dla innych? Jak zatem rozwijać kompetencje mentorskie i czy jest to możliwe? Aby nasz nowy nawyk #MentoringRelacjaRozwój zadomowił się u nas na dobre, konieczne jest przygotowanie Mentora i Mentee do tych nowych ról, aby ta wspólna podróż była satysfakcjonująca dla obydwu stron, a także dla organizacji, które są w trakcie dużych transformacji.

Początek drogi

W naszej organizacji jesteśmy na początku mentoringowej drogi – przygotowujemy się wewnętrznie do nowych ról – mentora i mentees. Jednak możliwość skorzystania z zewnętrznych Mentorów, w tym trudnym dla nas wszystkich czasie, sprawiła, że więcej w nas odwagi do podejmowania wyzwań, mierzenia się z przeciwnościami, próbowania i testowania – uczenia się w tzw. boju każdego dnia. To doświadczenie przekonało nas, że rozwój mentoringu w naszej organizacji jest jednym z nowych nawyków, jakie chcemy pielęgnować, kształtować i doskonalić. 


Jeśli i Ty wierzysz, że Mentoring jest przyszłością i jednym z kluczowych kierunków rozwojowych w organizacji, dołącz do Mentoring Days 2021 i zdefiniuj razem z Nami mapę kompetencji i możliwe ścieżki rozwoju dla Mentorów, Mentees i Koordynatorów Programów Mentoringowych.

Anna Jaworska
Autor: Anna Jaworska

0 komentarzy

Może Cię zainteresować

Program High Potential, czyli jak odkryć talent i go rozwinąć. 

Program High Potential, czyli jak odkryć talent i go rozwinąć. 

Wyobraźcie sobie sytuację, w której w najbardziej gorącym biznesowo okresie firma traci trzech kluczowych ekspertów. Głównego kontrolera finansowego, który odpowiadał za budżet firmy, regionalnego kierownika sprzedaży - z najlepszymi wynikami sprzedaży w Polsce, który...

Odwiedź nas

Zaglądajcie na nasze kanały społecznościowe, gdzie znajdziecie
wszystkie najnowsze informacje o HRI i nasze publikacje.

Facebook

YouTube

LinkedIn

Share This