Niebezpieczne związki. Rzecz o liderze i jego PA

agnieszkakurek

Nowym hitem na liście „must have” każdego lidera (tym bardziej w HR) stało się dziś Positive Attitude (czyli pozytywne nastawienie). Co konkretnie kryje się pod hasłem PA? Przede wszystkim nastawienie do życia i biznesu, które łączy spokój i przekonanie o tym, że niezależnie od okoliczności – sprawy zakończą się pozytywnie i z sukcesem.

STORY

Wyobraźcie sobie, że macie iść na rodzinną imprezę, na której z pewnością pojawi się wasz wujek hipochondryk, który już na dzień dobry powie wam, że źle wyglądacie. Później, w czasie imprezy, będzie opowiadał o swoich przypadłościach, chorobach, o tym, że świat się kończy, że podana zupa jest za słona… i takie tam. Oczywiście skaczesz z radości na samą myśl o uczestnictwie w imprezie… nieprawdaż? Rodziny jednak nie zmienisz, no chyba, ze partnera – to już Twój wybór. Wujek tam będzie, a jego czarnowidztwo i negatywne nastawienie przylgną do Ciebie niczym rękawiczka chirurgiczna. Możesz udawać, że wuja nie ma, ale on i tak znajdzie sposób, aby i Ciebie obdzielić swoimi krytycznymi uwagami i malkontenctwem.

Relacje na dłużej niż krócej

Generalnie ludzie, poza socjopatami, zakładają rodziny z intencją długotrwałej pozytywnej relacji. Podobnie w organizacji, firmie czy zespole. Zatrudniasz innych z nadzieją, że będziecie współpracować długo… w dobrej pozytywnej atmosferze.
 
Teraz więc połączmy te dwa światy ze sobą i popatrzmy wokół nas. Czy lider z nastawieniem wspomnianego ‘wuja’ prezentuje PA, czy nie…? No cóż, nie. Co najwyżej posiada w zespole inną osobę prezentującą PA. Lider a’la wuj wywiera wpływ na otoczenie… Na dzień dobry wita pracownika uszczypliwym komentarzem o pogodzie, o korkach, o tym, że coś mu się nie podoba… żeby przypadkiem początek dnia nie był zbyt dobry. Podczas spotkań podważa, krytykuje i „challenge’uje” wszystkich po kolei sprawiając, że wyjdą ze spotkania z minami skazańców. Jest na tyle czytelny w komunikacji, że na piętrze, gdzie pracuje, ludzie rozpuszczają natychmiast wici: „dziś jest w kiepskim humorze”. A potem zdumiony powita dyrektora HR, który przyjdzie z informacją o dwóch kolejnych wypowiedzeniach pracowników z puli talentów, co w praktyce oznacza lukę w zatrudnieniu na następnych 6 miesięcy. Ciekawe, jak w tej sytuacji zareaguje lider a’la wuj? Kogo tym razem obwini…?

EQ & PA, czyli trudne życie lidera

Trudne to życie lidera: najpierw IQ… później EQ… a teraz jeszcze PA… Poprzeczka poszła w górę – bądźcie czujni! Do tej pory wydawało nam się, ze bycie wybitnym, łączącym przysłowiowe „kropki” w mgnieniu oka wystarczy, by osiągnąć sukces w życiu i w biznesie. Potem wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, ze talent bez odpowiedniej praktyki po prostu marnuje się niczym zaniedbany ogród, choćby składał się z najrzadszych okazów flory i wkomponowany był w meandry wymyślnej architektury.

Co łączy biznes i ogród?

Ogród i biznes to ludzie – przestrzeń funkcjonująca dla ludzi. Dlatego na wokandę biznesu wszedł dziś kolejny wymiar: umiejętne zarządzanie emocjami własnymi i innych (EQ). I tu okazało się, że świadomość własnego stylu i preferencji pewnych zachowań jest bardzo istotna, zaś umiejętne dostrajanie ich do oczekiwań otoczenia mierzonych tzw. „chemią” jeszcze ważniejsza… Teraz, wraz z nadejściem nowych pokoleń, które chcą słyszeć i wymieniać głównie dobre, budujące informacje (kto nie chce?)… w szczególności od swoich liderów i kolegów… PA czyli Positive Attitude po prostu jest niezbędne.

PA – od teoretyka do praktyka

Jak w praktyce liderzy z imponującym PA demonstrują swoja postawę:

 • serdeczne dziękują za czas, jaki inni im poświęcają
 • uśmiechają się szczerze
 • oferują szczere zainteresowanie i pytanie: – Co słychać?
 • dziękują i chwalą nawet za drobiazgi
 • zadają pytanie: – A co Ty o tym myślisz?
 • dają wsparcie
 • budują zaufanie
 • są otwarci na partnerski dialog
 • koncentrują uwagę na silnych stronach i kompetencjach własnych i innych
 • doceniają każdego rodzaju pracę i wysiłek
 • wspólnie planują przyszłość w miejsce drążenia potknięć z przeszłości
 • prezentują zwykłą ludzką uprzejmość.

 

To cechy liderów – oczekiwane dziś na CITO. Tym, którzy nadal myślą, że autorytet wpisany w logo i tytuł na wizytówce wystarczy, by inni nas szanowali i chcieli z nami pracować bezterminowo… mogę tylko życzyć powodzenia.
 
Pozostałym życzę pozytywnego dnia i zachęcam do wskazania w komentarzach postaw i zachowań, które Waszym zdaniem są dowodem na wysokie PA lidera.

 
 
Agnieszka Kurek
 
 

Agnieszka Kurek

Autor: Agnieszka Kurek

0 komentarzy

Może Cię zainteresować

Odwiedź nas

Zaglądajcie na nasze kanały społecznościowe, gdzie znajdziecie
wszystkie najnowsze informacje o HRI i nasze publikacje.

Facebook

YouTube

LinkedIn

Share This