Od eksperta do lidera IT – zmiana kariery w IT

natalia.dykiert_300

Uwielbiam pracować z ludźmi z branży IT. Szczególnie uważnie przyglądam się dojrzewaniu ekspertów do ról dojrzałych liderów. Ten aspekt zmiany w karierze IT często jest zaniedbywany, a organizacje nie poświęcają mu głębszej refleksji i wsparcia.

 

Jako HRowiec zachęcam do świadomej autorefleksji w momentach zmiany w karierze i na etapie przygotowań do ważnych zmian. W końcu, jak pisała Maja Chabińska-Rossakowska, autorefleksja to jedno z najlepszych narzędzi samodoskonalenia.

 

Manager, kierownik czy dyrektor to stanowisko w strukturze, ale niekoniecznie kompetencje lidera. Nie każdy ekspert czy specjalista może i powinien stać się liderem. Często natomiast w karierze eksperta IT po np. 10 latach programowania pojawia się potrzeba zmiany i pytanie co dalej. Zwykle pomysł ogranicza się do jednej drogi – awansu pionowego na lidera, mimo innych możliwości. Skupmy się dziś na wspomnianym awansie na lidera.

Częsty błąd w planowaniu kariery

Przy wzroście organizacji i rozwoju firmy często awansuje się najlepszego eksperta/specjalistę na stanowisko lidera. Istnieją przekonania, że najlepszy ekspert jest pierwszym kandydatem na stanowisko zarządcze. Zdarza się, że specjalista odnajdzie się w nowej roli lidera. Jednak zmiana powinna być świadoma i przemyślana. Rozwój eksperta w kierunku kompetentnego lidera to nie tylko zmiana sposobu pracy, ale przede wszystkim myślenia i postawy. Wiedzę czy umiejętności eksperckie można nabyć znacznie szybciej niż zmienić życiową postawę np. chęć dzielenia się wiedzą. Ostatecznie może okazać się, że osoba jest niekompetentna a wybór kandydata na lidera był nieodpowiedni i kosztowny.

Kluczowe pytania przed krokiem w karierze

Zainteresowanym stronom i samemu kandydatowi warto więc zadać kilka pytań – jeszcze przed podjęciem decyzji i zakomunikowaniem jej w organizacji:

 1. Czy szykowany do awansu ekspert i jego przełożony tak samo definiują rolę lidera i co z tym się wiąże?
 2. Czy dana osoba jest gotowa i zmotywowana do zmiany?
 3. Czy dany specjalista posiada naturalne predyspozycje, talent przywódczy? Czy ma swoich “followersów”?
 4. Czy osoba chce rozwijać umiejętności związane z zarządzaniem ludźmi, nie tylko techniczne/merytoryczne?
 5. Czy ma w sobie naturalną ciekawość, głód wiedzy, pokorę i otwartość na nowe? O ciekawości jako ważnej postawie lidera pisała więcej Joanna Malinowska-Parzydło: Ciekawość to pierwszy stopień do … awansu.
 6. Ile mamy czasu na przygotowanie eksperta do pełnienia roli lidera? Czy firma i HR posiadają niezbędne zasoby do zmiany (budżet trenera, czas, potrzebę biznesową)? Opcjonalnie: Czy mamy następnego specjalistę, który przejmie zadania awansowanego?


Jeśli odpowiemy sobie 6 razy TAK, dopiero wtedy warto podjąć decyzję o zmianie roli i rozpoczęciu działań.

Przywództwo w IT. Od rewolucji do ewolucji

Zmiana roli w karierze z eksperta IT na lidera to wielka i długa ewolucja w człowieku, a nie szybka rewolucja. Człowiek, aby dokonać zmiany, potrzebuje czasu oraz ciągłej nauki, otwartości na nowe i samorefleksji. Wskazana jest współpraca z mentorem, menedżerem i osobą z HR, żeby poszerzyć pole kompetencji w profil bardziej T-shape. Oznacza to, że oprócz głębokiej wiedzy i umiejętności technicznych, dana osoba posiada wiedzę z innych specjalizacji gwarantującą nieszablonowe i istotne rozwiązania dla biznesu. Wsparcie na etapie przygotowań do nowej roli pozwala zrozumieć istotną różnicę pomiędzy liderem technicznym, a liderem zespołu. W praktyce, niestety, często bywa to mylone.

 
Lider IT – kluczowe kompetencje

 1. W roli lidera należy skupić się bardziej na rozwoju kompetencji miękkich, takich jak m.in. motywowanie, komunikowanie celów i oczekiwań, określanie zasad, budowanie zespołu, przekazywanie feedbacku w konstruktywny sposób etc.
 2. Kompetencje twarde, merytoryczne, techniczne są ważne, ale ich waga się zmniejsza
 3. Ekspert zwykle w 80% rozwija kompetencje eksperckie, a w 20% kompetencje miękkie. W przypadku lidera zarządzającego zespołem – proporcje są odwrotne

Wnioski

Życie prywatne czy zawodowe to suma naszych wyborów. Nieodpowiedni wybór może mieć wiele niekorzystnych konsekwencji. Nietrafna decyzja o awansie na lidera, może skutkować m.in.:.

 • brakiem zwrotu z inwestycji (ROI)
 • frustracją awansowanego eksperta, który spada z podium i plasuje się w ogonie marnych menedżerów
 • generowaniem strat w zdemotywowanym zespole kierowanym przez niekompetentnego szefa, który czasem ani nie umie, ani nie chce zarządzać innymi specjalistami
 • ostatecznie, nie mając drogi powrotu na stanowisko specjalistyczne, świetny ekspert może opuścić organizację. Wtedy nie mamy ani lidera, ani eksperta, za to szansę na złą atmosferę i niskie morale w zespole.

 

Świadoma i przemyślana decyzja o kolejnym kroku w karierze IT może mieć wielki wpływ na rozwój człowieka i samej organizacji. Przed wejściem na nową, czasem nieznaną ścieżkę kariery, warto zatrzymać się w biegu i zrobić „stop”. A Twoim zdaniem, jakie inne ważne pytania warto sobie zadać przed tak ważną zmianą w karierze?

 

Natalia Dykiert
 
Założycielka HRI High Potentials

Natalia Dykiert

Autor: Natalia Dykiert

1 komentarz

 1. Mogłabym zacząć tekst od takiego samego zdania! Uwielbiam branże IT. Wydaje mi się, że warto wziąć pod uwagę jeszcze jedną kwestie. Czasem wydaje się, że wszyscy (łącznie z przyszłym liderem) są pewni, że ten awans czy ten konkretny krok jest najlepszy ale po kilku miesiącach okazuje się, że nowy lider nie czuje sie dobrze w „nowym ubraniu” i że jednak „zwykłe” kodowanie i bycie blisko technologi to jego droga. Warto przy promowaniu eksperta na lidera dać mu przestrzeń, dać mu czas i dać mu szansę do powrotu na ścieżkę ekspercką. Wspierać go i rozwijać ale dać mu też świadomość, że jeśli jednak zdecyduje się zrezygnować z roli lidera to nie będzie porażka. Mam wrażenie, że w IT od eksperta do lidera jest ogromna zmiana wymagająca innej optyki i zaangażowania sie w zupełnie inne codzienne aktywności – chyba większa niż gdzie indziej. Branża IT jest niesamowicie interesującym środowiskiem!

Może Cię zainteresować

Odwiedź nas

Zaglądajcie na nasze kanały społecznościowe, gdzie znajdziecie
wszystkie najnowsze informacje o HRI i nasze publikacje.

Facebook

YouTube

LinkedIn

Share This